Guma dwuchromianowa

Już od ponad 100 lat fotografia rozpala serca artystów i ludzi wrażliwych na piękno.

Guma dwuchromianowa – jedna z najstarszych technik fotograficznych

Guma dwuchromianowa (lub po prostu guma) należy do jednej z pierwszych technik, które umożliwiły wiernie odtwarzanie rzeczywistości dzięki światłoczułej materii. Jej rodowód sięga Francji końca XIX wieku. W przedwojennej Polsce mistrzami tej metody byli m.in. Jan Bułhak oraz Marian Dederko. Do dzisiaj cieszy się zainteresowaniem zarówno wśród twórców jak i kolekcjonerów sztuki.

Jak zrobić gumę dwuchromianową?

Niezwykłość tej techniki polega na połączeniu pozornej prostoty (do naświetlenia pracy wystarczy słońce, a do wywołania – zwykła woda) ze złożonym procesem dobierania składników (guma arabska, dwuchromian potasu oraz pigment w odpowiednich proporcjach), ręcznym rozprowadzaniu emulsji światłoczułej na odpowiednio przygotowanym papierze i w końcu jej zmywaniu, by nadać ostateczny kształt dziełu.
Nie ma też jednej oficjalnej metody stosowania gumy w praktyce. Każdy artysta staje się więc poniekąd również odkrywcą wypracowując dla siebie najlepiej pasujące mu sposoby realizacji tych pozornie prostych czynności.

ciemnia fotograficzna

Gumy mogą być zarówno monochromatyczne, jak też nabijane parokrotnie w celu uzyskania ciekawych efektów kolorystycznych lub zbliżonych do druku CMYK. 

guma dwuchromianowa monochromatycznie i w kolorze

Im więcej warstw, tym trudniej dobrnąć do szczęśliwego końca – bywa, że cały trud paru dni ląduje w koszu.
Każda odbitka jest niepowtarzalna, unikatowa i stanowi odrębne dzieło – sygnowane i numerowane przez artystę.

Pod strzechą

Seria:

Ostatnie lata, kiedy można spotkać po wsiach takie chaty. Każdego roku znikają, a w raz z nimi wspomnienia piaszczystych dróg z rozstajnym krzyżem, płotów plecionych z witek, stogów siana. Umierają wraz z ostatnimi mieszkańcami. Pierwszy pada dach… Kolekcja gum dwuchromianowych powstała na podstawie zdjęć robionych w latach 2015-2017 głównie na Podlasiu, ale również na Mazowszu,… Continue reading Pod strzechą

Stara Praga

Seria:

Stalowa, Brzeska, parę ulic, parę podwórek… niewiele już zostało ze starej warszawskiej Pragi. Ale nawet teraz zaglądając do tzw „studni” – można poczuć się lekko nieswojo. Hermetyczny świat. I biada temu, kto wtargnie tutaj nieproszony, zwłaszcza po zmroku. Ale cóż, guma lubi właśnie takie klimaty… i na szczęście nie wymaga nocnych zdjęć.   

Islandia

Seria:

Islandia, dzięki swoim surowym krajobrazom, niezwykłym fakturom skał, opuszczonym farmom – jest prawdziwą kopalnią motywów fotograficznych. Na podstawie zdjęć wykonanych podczas dwóch wypraw na Islandię – latem 2015 i 2017 roku powstała kolekcja prac wykonanych techniką gumy dwuchromianowej. Odbitki na profesjonalnym papierze graficznym Fabriano, podwójnie naświetlane. Rozmiar prac w passepartout 20×20 cm, rozmiar samego druku… Continue reading Islandia