Biebrza

Wolna i dzika…
Biebrza.


Rozlewiska Biebrzy wiosną – raj dla ptaków i dla fotografów przyrody

W jej spokojnym rytmie już od wieków toczy się życie okolicznych wsi.
Miejscowi wiedzą, że każdej wiosny wylewa szeroko na ich pola i łąki – dzięki czemu mogą spodziewać się bardziej obfitych plonów.
Póki co, drewnianymi czółnami przemierzają wodne obszary, otoczeni stadami skrzydlatych towarzyszy.
Bo też i owe rozlewiska są prawdziwym rajem dla ptaków zarówno na przelotach jak i tych gniazdujących – gęsi, żurawi, bocianów, dudków, batalionów, rycyków, bąków, bekasów, skowronków, czajek i wielu, wielu innych gatunków, które można tu spotkać zwłaszcza wczesną wiosną.

Ale Biebrza to także okoliczne lasy i bagna wraz z ich dzikimi mieszkańcami – łosiami.
To właśnie tutaj (na Czerwonym Bagnie) przetrwała ciężkie czasy wojny jedyna populacja w Polsce i nadal jest najliczniejszą na terenie naszego kraju.

Biebrza – to także piękne krajobrazy – szerokie rozlewiska, wierzby przeglądające się w wodzie, brzozowe zagajniki, sosnowe bory czy bezkresne turzycowiska.

Biebrza – to nie tylko sama rzeka, czy nawet kraina wokół… to sposób na życie.


inne strony

Karkonosze

Karkonosze – góry położone na Dolnym Śląsku – jednym z najcieplejszych regionów kraju. A przecież właśnie tutaj, jako jedynym miejscu w Polsce, nie występuje termiczne lato! Zima trzyma długo. Jeszcze w marcu można grzęznąć w kilkumetrowych zaspach śniegu. Sudety. Karkonosze – skały, wodospady, Śnieżka i torfowisko Równia pod Śnieżką Karkonosze – kraina skał, wodospadów, lasów świerkowo-bukowych…

więcej

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska – ostatnia taka w Polsce, ostatnia w Europie. Raj dla zwierząt, roślin, mchów, grzybów, śluzowców, które do życia nie potrzebują desek, lecz starych świerków, dębów czy grabów. Tam, gdzie drzewo kończy swoje życie – pada, a wokół wyrasta młode pokolenie. Koło życia zamyka się i biegnie od nowa. Puszcza Białowieska na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Nie…

więcej

Islandia – Zachód

Zachodnią część Islandii, a dokładniej – Półwysep Snæfellsnes oraz Fiordy Zachodnie – omija słynna, wiodąca dookoła wyspy, droga nr 1.  Dzięki temu jest tu bardziej dziko i mniej tłoczno. W spokoju można podziwiać imponujący wulkan Snæfellsjökull (1446 m.n.p.m.) pokryty białą czapą lodowca, czarne plaże oraz liczne wodospady, ze znanym z folderów Kirkjufellsfoss na czele.   Półwysep Snæfellsnes – Djúpalónssandur…

więcej

Islandia – Południe

Południe Islandii – prawdziwa uczta dla oka, radość dla fotografa.Na wschód od Reykjaviku rozrzuconych jest sporo prawdziwych pereł, które zachwycą każdego wrażliwego na piękno wędrowca. Niecałe 400 km na wschód od stolicy, olśniewa swoim błękitnym kolorytem lodowa laguna Jökulsárlón. Każdego dnia z hukiem pęka czoło lodowca i kolejne bloki lodu dryfują po jeziorze. Powoli rozpadają się…

więcej

Tagi:
    Motyw: