Pieniny

Niby nic – niewielkie pasmo w szerokim łańcuchu Karpat, gdzieś pomiędzy rozległymi Beskidami, a wyniosłymi Tatrami.
Niby nic, a przecież – perła polskiej przyrody, jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.


Pieniny – Sokolica, Trzy Korony i Przełom Dunajca

Świt na Sokolicy. Mgła otula góry, wkrada się do lasu. Jest tak gęsta, że prawie  można ją dotknąć, poczuć. Cicha lecz zaborcza, zamazuje świat widzialny wokół mnie. Jedynie słynna sosna dumnie góruje nad … nicością? Pierwszy pojawia się błękit nieba nad głową, wkrótce w oddali dostrzegam wąski pas Tatr. Mgła spływa niżej i niżej, odsłaniając jesienne kolory lasów jodłowo-bukowych. Po paru godzinach wzrok mój w końcu dociera na sam dół, gdzie toczą swoje wody wartkie fale Dunajca. Widać malutkie tratwy…

Pieniny – piękne o każdej porze roku, a szczególnie w październiku, kiedy stoki mienią się wielobarwną mozaiką jesiennych drzew.
Pieniny – góry, które trzeba zobaczyć i do których chce się powracać.

praktyczne rady: co robić w Pieninach? Szlaki, rowery i spływ Dunajcem

Dla chętnych, którzy chcieliby lepiej poznać Pieniński Park Narodowy – atrakcyjny zapewne będzie niebieski szlak, biegnący granią (przez Czertezik) oraz krótsze, prowadzące wprost na słynne szczyty – Sokolicę (bezpośrednio zielonym z Krościenka lub ze Szczawnicy niebieskim – korzystając z przeprawy promem przez rzekę) czy na Trzy Korony (osobiście bardzo lubię szlak żółty, biegnący niejako wąwozem, przez przełęcz Szopka ze Sromowiec Niżnych i zejście zielonym szlakiem przez piękny las). Ale już poza parkiem narodowym, warto wybrać się z Jaworek albo na krótki spacer Wąwozem Homole, albo ruszyć dalej, w kierunku najwyższego szczytu pasma Pienin – Wysokiej (1050 m.n.p.m.).

Można też podziwiać góry od strony wody – albo decydując się na bardzo atrakcyjny spływ tratwą przełomem Dunajca (zarówno tratwy jak i sam zawód flisaka ma długa tradycję), albo pożyczając rower w którejś z licznych wypożyczalni rowerów np w Szczawnicy – i przemierzając szlak wzdłuż rzeki, częściowo jadąc stroną słowacką.


inne strony

Wigierski Park Narodowy

Lasy i woda. Serce parku stanowi rozległe jezioro Wigry z charakterystyczną sylwetą pokamedulskiego klasztoru. Ale park to nie tylko Wigry,…

więcej

Wyspy Owcze

Osiemnaście małych wysp. Praktycznie niemal sama linia brzegowa. Pagórki porośnięte z jednej strony trawą, z drugiej – ostrymi klifami twardo…

więcej

Islandia – Południe

Południe Islandii – prawdziwa uczta dla oka, radość dla fotografa.Na wschód od Reykjaviku rozrzuconych jest sporo prawdziwych pereł, które zachwycą…

więcej

Bieszczady

„A może by tak wszystko zostawić i wyjechać w Bieszczady… ?” Dzikie Bieszczady Tu, na samym krańcu Polski czas płynie…

więcej

Motyw: