Warsztaty fotograficzne na Islandii – czerwiec 2024

Druga połowa czerwca, to na Islandii czas białych nocy. Słońce, nawet jak zachodzi, to na krótką chwilę, by zaraz znowu zaświecić nad widnokręgiem.
To czas, kiedy po długiej zimie właśnie otwierają się drogi w głąb wyspy.
A zarazem szansa na spotkanie maskonurów, które na początku sierpnia opuszczą klify i wrócą na morze.

I chociaż Islandia zawsze jest piękna i ma wiele do zaoferowania, to właśnie druga połowa czerwca należy, moim zdaniem, do jednych najlepszych terminów na warsztaty fotograficzne.

Białe noce na Islandii

Tym razem będzie to przede wszystkim południe wyspy, połączone (jak pogoda i warunki pozwolą) z aż dwoma większymi wypadami w głąb wyspy: do słynnych tęczowych gór Landmannalaugar oraz dymiących Hveradallir i pola geotermalnego Hveravellir.

Sporo też czasu planuję poświecić na fotografowanie lodowców, zwłaszcza u podnóża największego Europie lodowca Vatnajökull. Począwszy od brył lodowych dryfujących po lodowej lagunie Jökulsárlón, wyrzuconych przez ocean na czarną Diamentową plażę, po wyprawy pod samo czoło lodowca. 

Jeśli pogoda pozwoli możemy fakultatywnie popłynąć po którymś z lodowcowych jezior kajakiem bądź pontonem.

Dodam, że w okolicy lodowej laguny często można spotkać m.in. foki oraz liczne stada arktycznych kaczek edredonów (o tej porze roku samce są efektownie wybarwione).

A skoro mowa o ptakach, to mamy szanse wybrać się na wieczorne poszukiwania… maskonurów! W tym celu wybierzemy się specjalnie na wyspę Vestmannaeyar – najlepsze miejsce na te niezwykłe ptaki na południu Islandii.

Ale ponieważ Islandia to również prawdziwy raj dla miłośników spadającej wody (nie tylko w postaci deszczu)- sporo czasu spędzimy również przy mniejszych i większych wodospadach – począwszy od imponującego Gullfoss, przez turkusowy Brúarfoss, po wiele innych mniej i bardziej słynnych (jak choćby Seljalandsfoss, gdzie można wejść za ścianę wody).

Oczywiście odwiedzimy największy w Europie gejzer Strokkur, który wybucha słupem gorącej pary co kilka-kilkanaście minut, dwa obłędnie zielone, głębokie kaniony: Múlagljúfur i Fjaðrárgljúfur, a także słynną czarną plażę Reynisfjara oraz bardzo fotogeniczne czarne wydmy Stokksnes.

Takie plany, ale przyroda lubi zaskakiwać.
Czasami daje w kość, a czasami – nagradza cierpliwość fotografa przyrody, dając o wiele więcej niż mógłby sobie zamarzyć.
Będziemy przygotowani na wszystko i żywo reagowali na to, co nam przyniesie! I uwierzcie – zawsze znajdziemy coś ciekawego!

Kameralna grupa (2 samochody 4×4 – po 3 osoby)

Z racji na to, że będziemy jeździć 2 samochodami, potrzebni są kierowcy, a więc pierwszeństwo na liście mają ci, którzy zdecydują się prowadzić samochód oraz ci, którzy zdecydują się być zmiennikami (zmienniczkami).

cena za same warsztaty:
regularna 3500.- / first minute 3200.-* / os.

*cena „first minute” dotyczy zgłoszeń potwierdzonych wpłatą I raty przed dniem 31.01.2024 r.

Cena dotyczy wyłącznie samych warsztatów fotograficznych.
Nie obejmuje kosztów noclegu, przejazdów, biletu lotniczego, ubezpieczenia, wyżywienia ani atrakcji fakultatywnych, które łącznie mogą wynieść ok. 8000-9000.- / os.

Poziom zaawansowania

Ze względu na bogaty plan wyprawy, zmienność warunków pogodowych, wiele niezwykłych motywów łapanych po drodze, warsztaty skierowane są przede wszystkim do fotografów zaawansowanych oraz średniozaawansowanych.
Jednakowoż, jeśli ktoś bardzo chciałby wziąć udział, a nie jest pewien czy da radę – proszę o kontakt, podpowiem.

Warto potraktować te warsztaty nie tylko jako wycieczkę na Islandię, ale jako świetną okazję do rozwoju artystycznego, poszukiwań własnej drogi ekspresji. Zachęcam więc do kreatywnego podejścia do znanych (choćby ze zdjęć) miejsc i tematów.

Podczas warsztatów służę pomocą, a na chętnych – czekać będą również wyzwania i zadania fotograficzne, które omówimy w wolnym czasie.

Po ukończeniu warsztatów każdy uczestnik otrzyma

pamiątkowy certyfikat

Nowość! Certyfikat Nature First

Każdy z uczestników, podczas warsztatów, zostanie zapoznany z zasadami odpowiedzialnej fotografii przyrodniczej, co zostanie również potwierdzone odpowiednim zapisem na otrzymanym pamiątkowym certyfikacie.

Rezerwacja:

1. Warunkiem dokonania rezerwacji uczestnictwa w warsztatach jest:
zapisanie się na listę uczestników (poprzez formularz na stronie), a po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi oraz numeru konta
– wpłata I raty w wysokości 1400.- w terminie 7 dni od otrzymania potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia oraz odesłanie (w formie cyfrowej) podpisanego regulaminu warsztatów.

2. Nie wpłacenie I raty w terminie może zostać potraktowane jako rezygnacja z rezerwacji.

3. I rata pokrywa przygotowania do pleneru, m.in. w ramach których jeszcze przed warsztatami dostaniecie ankietę dotyczącą sprzętu fotograficznego, który używacie oraz poziomu zaawansowania, a także listę, która ułatwi Wam spakowanie się na Islandię.

4. Termin II raty: 1400.- to 30.04.2024. Po nim odbędzie się spotkanie on-line na Skype, podczas którego będzie możliwość poznania się w gronie uczestników warsztatów oraz zadawania pytań.

5. Termin III raty: 700.- (cena regularna) / 400.- (First minute) to 10.06.2024 r.

Istnieje możliwość wpłacenia jednorazowo całej sumy we wcześniejszym terminie. Na życzenie, po wcześniejszym zgłoszeniu i przesłaniu danych – wystawiam fakturę (nie VAT).

W przypadku wystąpienia losowych sytuacji w kraju (lock-down, czy inne obostrzenia), względnie z powodu nie skompletowania grupy uczestników (5 osób) – wpłaty zostaną zwrócone lub przeniesione na inny, wybrany przez uczestnika, dogodny termin.

Jeśli masz jakieś pytania, coś jest niejasne – pisz lub dzwoń, chętnie pomogę:
[email protected] / +48505371991