Turnicki Park Narodowy TERAZ

Słowo TERAZ jest bardzo istotne. Każdego bowiem dnia TIR-y Lasów Państwowych wywożą naszą puszczę zamieniając bezcenną dziką przyrodę na deski i kasę dla koropracji. Każdy dzień zwłoki to nie tylko mniej starych drzew, to kolejne rozryte wzgórza, kolejne drogi zrywkowe, to pogłębianie rany zadawanej żywemu organizmowi jakim jest Puszcza. A przecież to nie tylko drzewa, to wszystko co w niej i dzięki niej żyje.

Reliktowa Puszcza Karpacka

Puszcza Karpacka na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego jest wyjątkowo różnorodna. To dom dla wielu ptaków, owadów, grzybów, mchów i porostów, to dom dla dużych drapieżników jak wilk, ryś, żbik, to dom dla jeleni i saren. A zatem kiedy coraz więcej mówi się o ochronie bioróżnorodności, o tym jak ważna jest nie tylko dla samej przyrody, ale ostatecznie także i dla człowieka – szczególnie powinno się pochylić nad takimi miejscami jak stare drzewostany. Chronić je dla kolejnych pokoleń.

Podpisz Apel! Dość dewastacji Puszczy!

Jak cenny jest to obszar wiemy dzięki wieloletniej ciężkiej pracy terenowej naukowców z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, a dzięki Inicjatywie Dzikie Karpaty jest coraz głośniej o potrzebie pilnego zaprzestania wycinek w Puszczy. Warto przyłaczyć się do akcji – chciażby podpisując apel, albo udostępniając informacje i nagłaśniając sprawę szerszej publiczności. A jak ktoś czuje się na siłach i ma chwilę wolnego czasu – warto przyjechać i przyłaczyc się do akcji, poznać wspaniałych ludzi, pomieszkać pod namiotem lub na platformie, w koronach drzew, wśród śpiewu ptaków. Ocalmy wspólnie Puszczę Karpacką! #TurnickiTERAZ


proponowane

Kraina żubra

Śnieżna zima na nizinach to niestety już coraz rzadsze zjawisko, więc kiedy spadł śnieg – nie można było zmarnować takiej…

więcej

Karkonoskie wodospady zimą

Coś pomiędzy jesienią, a zimą – gdzieniegdzie kolory liści, gdzieniegdzie koronki z lodu. Grudzień w Karkonoszach. Dwa wodospady – Szklarki…

więcej

Stołowe pod białym obrusem

Wędrówka wśród tajemniczych białych postaci. Czasami nie wiadomo już było do końca, czy są z kamienia, czy mieszkają w drzewach.…

więcej