Puszcza pachnąca czosnkiem

Wjeżdżam na rowerze w ścianę zieleni. Ale nie taką ciemną, jednolitą, nieprzystępną, letnią. Majowa ściana jest jasna, zieleń jadowita, mieniąca się różnoraką tonacją.

Puszcza Białowieska – Rezerwat Ścisły

Jadę ścieżką, która zarosła puszczą. Czuję zapach. W końcu widzę go – jest! Pierwszy, drugi, trzeci… rozlewa się po grądach, bieli się białością swych wieloczłonowych kwiatków. Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum).

Ostatnie suche wiosny mu nie sprzyjały – kwitł marnie, wyglądał żałośnie – z braku deszczu, zakurzony pyłkami kwitnących drzew.
W tym roku wreszcie odżył, zazielenił się, zabielił i zapachniał.

Rezerwat Ścisły – bioróżnorodność

Ale rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego to nie tylko grądy i czosnek. To wspaniała, bogata układanka różnych siedlisk. To bogactwo życia, niespotykane w innych lasach. Bo w przyrodzie cykl życia i śmierci jest zamknięty. I tak jak padłe czy upolowane przez inne – martwe zwierzę daje życie innym istotom, tak martwe drzewo daje życie wielu mikro i makroorganizmom, które stanowią o bioróżnorodności i wyjątkowości Puszczy Białowieskiej – nie bez przyczyny wpisanej na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.


proponowane

Upadłe piękno

A kiedy mróz skuje lodem wodę, zastygają i one. Czekają na śnieg, który białym obrysem podkreśli ich misterny układ. Zwalone…

więcej

Białowieskie skarby zimą

Minął grudzień, styczeń, luty… nadzieja na prawdziwą zimę upadła. I wtedy powiało.Wyżowe powietrze wprost znad Syberii przyniosło mróz, słońce oraz…

więcej

Suwalszczyzna na biało

Kto odwiedził litewską część pojezierza wie, że Suwalski Park Krajobrazowy stanowi jedynie malutką cząstkę tego malowniczego obszaru – pamiątki po…

więcej

Letnia łąka kwiatowa

Od przybytku głowa nie boli. Tylko autofokus szaleje. Wczesne lato w lesie i na łące No i nastał koniec leśnych…

więcej