Biebrza

Wolna i dzika…
Biebrza.


Rozlewiska Biebrzy wiosną – raj dla ptaków i dla fotografów przyrody

W jej spokojnym rytmie już od wieków toczy się życie okolicznych wsi.
Miejscowi wiedzą, że każdej wiosny wylewa szeroko na ich pola i łąki – dzięki czemu mogą spodziewać się bardziej obfitych plonów.
Póki co, drewnianymi czółnami przemierzają wodne obszary, otoczeni stadami skrzydlatych towarzyszy.
Bo też i owe rozlewiska są prawdziwym rajem dla ptaków zarówno na przelotach jak i tych gniazdujących – gęsi, żurawi, bocianów, dudków, batalionów, rycyków, bąków, bekasów, skowronków, czajek i wielu, wielu innych gatunków, które można tu spotkać zwłaszcza wczesną wiosną.

Ale Biebrza to także okoliczne lasy i bagna wraz z ich dzikimi mieszkańcami – łosiami.
To właśnie tutaj (na Czerwonym Bagnie) przetrwała ciężkie czasy wojny jedyna populacja w Polsce i nadal jest najliczniejszą na terenie naszego kraju.

Biebrza – to także piękne krajobrazy – szerokie rozlewiska, wierzby przeglądające się w wodzie, brzozowe zagajniki, sosnowe bory czy bezkresne turzycowiska.

Biebrza – to nie tylko sama rzeka, czy nawet kraina wokół… to sposób na życie.


inne strony

Pieniny

Niby nic – niewielkie pasmo w szerokim łańcuchu Karpat, gdzieś pomiędzy rozległymi Beskidami, a wyniosłymi Tatrami.Niby nic, a przecież – perła polskiej przyrody, jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Pieniny – Sokolica, Trzy Korony i Przełom Dunajca Świt na Sokolicy. Mgła otula góry, wkrada się do lasu. Jest tak gęsta, że prawie  można ją dotknąć, poczuć. Cicha…

więcej

Karkonosze

Karkonosze – góry położone na Dolnym Śląsku – jednym z najcieplejszych regionów kraju. A przecież właśnie tutaj, jako jedynym miejscu w Polsce, nie występuje termiczne lato! Zima trzyma długo. Jeszcze w marcu można grzęznąć w kilkumetrowych zaspach śniegu. Sudety. Karkonosze – skały, wodospady, Śnieżka i torfowisko Równia pod Śnieżką Karkonosze – kraina skał, wodospadów, lasów świerkowo-bukowych…

więcej

Tatry

Tatry – zachwycające i niebezpieczne; uczące pokory śmiałków, przezorności lekkoduchów. Od lat natchnienie artystów – malarzy, poetów, fotografów. Chociaż niby dobrze znane, zawsze trochę inne, tajemnicze, zaskakujące. Piękne o każdej porze roku, o każdej porze dnia… Tatry – klejnot Karpat. Rześki chłód poranka współgra z intensywnym zapachem łopianu rosnącego nad strumieniem. Delikatne mgły snują się po dolinie. Gdzieś powyżej,…

więcej

Wigierski Park Narodowy

Lasy i woda. Serce parku stanowi rozległe jezioro Wigry z charakterystyczną sylwetą pokamedulskiego klasztoru. Ale park to nie tylko Wigry, to przecież liczne dystroficzne jeziorka – rude suchary, leśne rzeki i rzeczki z Czarną Hańczą na czele, olsy, brzeziny, świerczyny bagienne, bagna, torfowiska, a wreszcie bory i grądy ze starymi drzewami – świerkiem, grabem, czy…

więcej

Tagi:
    Motyw: