Biebrza

Wolna i dzika…
Biebrza.


Rozlewiska Biebrzy wiosną – raj dla ptaków i dla fotografów przyrody

W jej spokojnym rytmie już od wieków toczy się życie okolicznych wsi.
Miejscowi wiedzą, że każdej wiosny wylewa szeroko na ich pola i łąki – dzięki czemu mogą spodziewać się bardziej obfitych plonów.
Póki co, drewnianymi czółnami przemierzają wodne obszary, otoczeni stadami skrzydlatych towarzyszy.
Bo też i owe rozlewiska są prawdziwym rajem dla ptaków zarówno na przelotach jak i tych gniazdujących – gęsi, żurawi, bocianów, dudków, batalionów, rycyków, bąków, bekasów, skowronków, czajek i wielu, wielu innych gatunków, które można tu spotkać zwłaszcza wczesną wiosną.

Ale Biebrza to także okoliczne lasy i bagna wraz z ich dzikimi mieszkańcami – łosiami.
To właśnie tutaj (na Czerwonym Bagnie) przetrwała ciężkie czasy wojny jedyna populacja w Polsce i nadal jest najliczniejszą na terenie naszego kraju.

Biebrza – to także piękne krajobrazy – szerokie rozlewiska, wierzby przeglądające się w wodzie, brzozowe zagajniki, sosnowe bory czy bezkresne turzycowiska.

Biebrza – to nie tylko sama rzeka, czy nawet kraina wokół… to sposób na życie.


inne strony

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalszczyzna –  mityczna kraina, hen, na północno-wschodnim krańcu świata, wciśnięta przez historię w kąt Polski – między Rosję i Litwę. Biegun zimna. Najczęściej odwiedzana przez kierowców TIR-ów spieszących dalej,  ku granicy i przez Litwinów, co weekend wyruszających na tanie zakupy do Polski.A przecież to jeden z bardziej malowniczych kawałków naszego kraju, „rodzynek” wśród płaskich krajobrazów północno-centralnej Polski,…

więcej

Islandia – Zachód

Zachodnią część Islandii, a dokładniej – Półwysep Snæfellsnes oraz Fiordy Zachodnie – omija słynna, wiodąca dookoła wyspy, droga nr 1.  Dzięki temu jest tu bardziej dziko i mniej tłoczno. W spokoju można podziwiać imponujący wulkan Snæfellsjökull (1446 m.n.p.m.) pokryty białą czapą lodowca, czarne plaże oraz liczne wodospady, ze znanym z folderów Kirkjufellsfoss na czele.   Półwysep Snæfellsnes – Djúpalónssandur…

więcej

Madera - Florestal Fanal = drzewa wawrzynowe

Madera

Rzucona w fale Oceanu „wyspa wiecznej wiosny” – Madera. Ni to Europa (niecałe tysiąc kilometrów w linii prostej od jej wybrzeży), ni Afryka. Największa wyspa archipelagu Madera, wchodząca w skład Archipelagu Makaronezji, do dzisiaj będąca autonomicznym regionem Portugalii (co trochę widać po asortymencie w sklepach, niekiedy przypominającym półki z Biedronki). Madera – wyspa wulkaniczna Wulkany…

więcej

Wyspy Owcze

Osiemnaście małych wysp. Praktycznie niemal sama linia brzegowa. Pagórki porośnięte z jednej strony trawą, z drugiej – ostrymi klifami twardo wbijającymi się w wody Oceanu. Wyspy Owcze – kropki na mapie. Klify Wysp Owczych, owce i torfowe domy Wyspy, które, chociaż w odróżnieniu do sąsiedniej Islandii, niewiele pamiętają ze swojej wulkanicznej przeszłości, to podobnie jak…

więcej

Tagi:
    Motyw: