Biebrza

Wolna i dzika…
Biebrza.


Rozlewiska Biebrzy wiosną – raj dla ptaków i dla fotografów przyrody

W jej spokojnym rytmie już od wieków toczy się życie okolicznych wsi.
Miejscowi wiedzą, że każdej wiosny wylewa szeroko na ich pola i łąki – dzięki czemu mogą spodziewać się bardziej obfitych plonów.
Póki co, drewnianymi czółnami przemierzają wodne obszary, otoczeni stadami skrzydlatych towarzyszy.
Bo też i owe rozlewiska są prawdziwym rajem dla ptaków zarówno na przelotach jak i tych gniazdujących – gęsi, żurawi, bocianów, dudków, batalionów, rycyków, bąków, bekasów, skowronków, czajek i wielu, wielu innych gatunków, które można tu spotkać zwłaszcza wczesną wiosną.

Ale Biebrza to także okoliczne lasy i bagna wraz z ich dzikimi mieszkańcami – łosiami.
To właśnie tutaj (na Czerwonym Bagnie) przetrwała ciężkie czasy wojny jedyna populacja w Polsce i nadal jest najliczniejszą na terenie naszego kraju.

Biebrza – to także piękne krajobrazy – szerokie rozlewiska, wierzby przeglądające się w wodzie, brzozowe zagajniki, sosnowe bory czy bezkresne turzycowiska.

Biebrza – to nie tylko sama rzeka, czy nawet kraina wokół… to sposób na życie.


inne strony

Pieniny

Niby nic – niewielkie pasmo w szerokim łańcuchu Karpat, gdzieś pomiędzy rozległymi Beskidami, a wyniosłymi Tatrami.Niby nic, a przecież – perła polskiej przyrody, jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Pieniny – Sokolica, Trzy Korony i Przełom Dunajca Świt na Sokolicy. Mgła otula góry, wkrada się do lasu. Jest tak gęsta, że prawie  można ją dotknąć, poczuć. Cicha…

więcej

Wyspy Owcze

Osiemnaście małych wysp. Praktycznie niemal sama linia brzegowa. Pagórki porośnięte z jednej strony trawą, z drugiej – ostrymi klifami twardo wbijającymi się w wody Oceanu. Wyspy Owcze – kropki na mapie. Klify Wysp Owczych, owce i torfowe domy Wyspy, które, chociaż w odróżnieniu do sąsiedniej Islandii, niewiele pamiętają ze swojej wulkanicznej przeszłości, to podobnie jak…

więcej

Madera - Florestal Fanal = drzewa wawrzynowe

Madera

Rzucona w fale Oceanu „wyspa wiecznej wiosny” – Madera. Ni to Europa (niecałe tysiąc kilometrów w linii prostej od jej wybrzeży), ni Afryka. Największa wyspa archipelagu Madera, wchodząca w skład Archipelagu Makaronezji, do dzisiaj będąca autonomicznym regionem Portugalii (co trochę widać po asortymencie w sklepach, niekiedy przypominającym półki z Biedronki). Madera – wyspa wulkaniczna Wulkany…

więcej

Bieszczady

„A może by tak wszystko zostawić i wyjechać w Bieszczady… ?” Dzikie Bieszczady Tu, na samym krańcu Polski czas płynie wolniej. Wsie – jeszcze przed kilkudziesięciu laty tętniące życiem – dziś porastają lasy. Pozostały jedynie drewniane cerkwie, zarośnięte cmentarze, przydrożne krzyże czy zdziczałe łąki z samotnymi owocowymi drzewkami – niemymi świadkami burzliwej historii XX wieku.…

więcej

Tagi:
    Motyw: